Poli ?i Rapid au etalat în startul derby-ul etapei a zecea cu o pruden?? fireasc?. Curtean a fost folosit în centru, iar Helder a jucat mijloca?, îns? inova?iile lui Contra nu au avut darul de a-i surprinde pe giule?teni. A fost nevoie de o gre?eal? a defensivei timi?orene pentru ca jocul s? se anime: Roman a sc?pat pe contraatac, a centrat pentru Herea, care a fost bloicat de Pantilimon, îns? Cesinha a fost pe faz? ?i a înscris cu un ?ut sub transversal? din afara careului. For?a de revenire a b?n??enilor a ie?it iar la suprafa?? dup? doar trei minute, când Zicu a fructificat cu o lovitur? de cap centrarea lui Alexa pentru 1-1.
Rapid putea înscrie al doilea gol dup? pauz?, dar au ratat de pu?in ?inta prin Nicolae Grigore ?i Costin Laz?r, Timi?oara a r?spuns îns? printr-un contraatac superb, în urma c?ruia Axente a ratat o ocazie uria??, singur cu Bornescu.

Finalul partidei anun?a o împ?r?ire fr??easc? a punctelor, conform? cu prietenia dintre suporteri. Totu?i, minutul 85 a adus o interceptare excelent? a lui Helder, care a trimis mingea din prima în careu, iar Zicu a fost pe faz? ?i a înscris, devenind eroul meciului. Fanii timi?oreni nu puteau gusta o r?zbunare mai frumoas? pentru acea final? de Cup? pierdut? acas? cu Rapidul, în care Zicu a reu?it un meci excep?ional în tricoul vi?iniu.

Timi?oara: Pantilimon – Scutaru, Luchin, Burc?, Sepsi – Helder, Alexa, Curtean, Zicu – Goga, Axente. Antrenor: Cosmin Contra

Rezerve: Taborda, Mera, Chiacu, Magera, Nikolic, Poparadu, Contra.

Rapid: Bornescu – M.Constantin, Glauber, Marcos Antonio, Ezequias – Laz?r, Spadacio – Roman, Herea, Cesinha – Cassio.

Rezerve: Coman, Ricardo, Grigore, ?t.Grigorie, Frunz?, Sburlea, Candido